Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2009/12
  3. A User's Guide to Therapy. What to Expect ...
Boekbespreking

A User's Guide to Therapy. What to Expect & How You Can Benefit

Kaiser, T.L.
Vorig artikel Volgend artikel
W.W. Norton & Company, New York/London 2009 242 pagina's, isbn 978-0-393-70534-8, £ 11,99,

Dit is een aardige inleiding in de psychotherapie voor (toekomstige) patiënten, hun familieleden en kennissen. Psychotherapie is immers nog steeds voor vele mensen omgeven door mysterie. Wat kan ik wel en niet verwachten van mijn therapeut? Waarover zal hij of zij het willen hebben? Hoe moet ik daarop antwoorden? Hoe zit het met betaling en andere afspraken? Zijn er verschillen in aanpak tussen therapeuten? Hoe weet ik wanneer ik moet stoppen? Deze en talrijke andere thema's komen systematisch aan bod. Het is duidelijk dat de auteur niet alleen veel ervaring heeft met dergelijke vragen vanuit haar eigen klinische praktijk, maar ook dat ze geoefend is in het helder uiteenzetten van deze thema's voor een breder publiek. Dat neemt niet weg, zo bekent de auteur zelf in de inleiding van haar boek, dat ze nog flink geschaafd heeft aan haar formuleringen. Het is en blijft immers moeilijk om in bevattelijke taal uit te leggen hoe psychotherapie in zijn werk gaat. Dit boek kan dan ook niet alleen nuttig zijn voor patiënten, maar ook voor therapeuten. Deze laatsten worden immers steeds meer geconfronteerd met vragen over hun aanpak. Verder is een sterk pluspunt van dit boek dat de dominante therapierichtingen ongeveer gelijke aandacht krijgen, hoewel het boek wat doorweegt in de richting van langer durende gesprekstherapie. Kaiser besteedt ook veel aandacht aan de rol van gemeenschappelijke factoren in therapierichtingen, zoals het belang van de therapeutische relatie, empathie en de match tussen therapeut en patiënt. Daarnaast gaat ze ook in eenvoudige bewoordingen in op de impact van psychotherapie op het brein, een vraag die steeds meer patiënten stellen aan hun therapeut. Verder komen thema's aan bod die in alle therapieën een rol spelen, zoals veiligheid en vertrouwen, angst, schaamte en schuld, macht en autoriteit. Telkens weet Kaiser deze thema's levendig te evoceren door korte klinische vignetten en daarbij aansluitende beschouwingen en tips voor patiënten. Om deze manier wordt dit boek tot een echte gids voor patiënten gedurende het hele therapieproces. Tot slot vond ik de aandacht voor het afronden van therapie erg boeiend. De talrijke thema's die hierbij aan bod kunnen komen, worden opnieuw helder en overtuigend uiteengezet. Ook legt Kaiser uit waarom het zo belangrijk is om ook deze een plaats te geven. Kortom, dit boek is een aanrader voor (toekomstige) patiënten en vraagt om een snelle vertaling in het Nederlands.

P. Luyten

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2009/12
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie