Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2015/4
  3. Collaborative care voor de behandeling van...
Overzichtsartikel

Collaborative care voor de behandeling van comorbide depressieve stoornis bij chronisch lichamelijk zieke patiënten op een polikliniek van een algemeen ziekenhuis

K.M. van Steenbergen-Weijenburg, C.M. van der Feltz-Cornelis, T.B. van Benthem, E.K. Horn, R. Ploeger, J.W. Brals, C. Leue, J. Spijker, L. Hakkaart-Van Roijen, F.F.H. Rutten, A.T.F. Beekman
Vorig artikel Volgend artikel

achtergrond Een depressieve stoornis komt vaak voor bij mensen met een lichamelijk chronische aandoening. Een mogelijk passende behandeling voor deze groep is de collaborativecarebehandeling.
doel Presenteren van de prevalentie en risicofactoren voor de behandeling van depressie bij patiënten met diabetes en beschrijven hoe de screening op een depressieve stoornis kan plaatsvinden en of de collaborativecarebehandeling in Nederland effectief is.
methode Elke 3 maanden werd een vragenlijst afgenomen om te bepalen of er een afname was van de depressieve stoornis en de lichamelijke klachten. Met multilevellogistische-regressieanalyses werden de uitkomsten geanalyseerd.
resultaten Bij ongeveer 26% van de patiënten met diabetes werd een depressie vastgesteld op basis van de Patient Health Questionnaire. Na validatie van deze lijst bleek dat een afkappunt van 12 de beste uitkomsten gaf. Collaborative care had bij patiënten met een matig ernstige depressieve stoornis geen effect op de depressieve klachten, maar wel op de somatische complicaties. Bij degenen met een ernstige depressieve stoornis was er alleen effect op de depressieve klachten; op complicaties werd geen effect gevonden.
conclusie Er zijn aanwijzingen voor de effectiviteit van collaborative care, op vermindering van depressieve stoornis en somatische complicaties. Het verdient echter aanbeveling om te bekijken of collaborative care effectiever kan worden door de inzet van digitale middelen.

Download PDF
Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2015/4
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie