Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 8 / 2023 Jaargang 65
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    8 / 2023

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2013/5
  3. Verstoorde slaap bij kinderen met ADHD: he...
Overzichtsartikel

Verstoorde slaap bij kinderen met ADHD: heeft melatonine een plaats in de behandeling?

E. Holvoet, L. Gabriëls
Vorig artikel Volgend artikel

achtergrond Slaapstoornissen komen frequent voor bij kinderen met adhd en worden verergerd door behandeling met stimulantia. De vraag is of exogeen melatonine bruikbaar is als behandeling.
doel Geven van een overzicht van deze slaapstoornissen en bespreken van de evidentie voor de effectiviteit en veiligheid van melatonine als behandeling.
methode Literatuuronderzoek uitgevoerd via de databanken Embase, PubMed, Psycinfo en de Cochrane Library met de zoektermen ‘adhd’, ‘melatonin’, ‘insomnia’, ‘methylphenidate’, ‘side-effects’, ‘endocrinology’.
resultaten Van de kinderen met adhd rapporteert 25-50% een verstoord slaappatroon, vooral (chronische) inslaapproblemen ((c)soi). Beschikbaar onderzoek wijst erop dat melatonine effectief kan zijn in de behandeling hiervan en over het algemeen goed verdragen wordt. Farmaceutische melatoninepreparaten, met indicatie voor gebruik bij kinderen, en op evidentie gebaseerde richtlijnen over dosis en tijdstip van inname ontbreken. Ook systematisch onderzoek naar mogelijke effecten van melatonine op de puberteit en het endocrinologisch systeem is zeer beperkt. Behandeling met melatonine bij kinderen met adhd en (c)soi kan men daarom het best reserveren voor hardnekkige insomniaklachten met ernstige impact op het dagelijks functioneren, vooral bij een duidelijke faseverschuiving van het endogene circadiaanse ritme.
conclusie Melatonine kan op strikte indicatie nuttig zijn in de behandeling van slaapstoornissen bij kinderen met adhd. Verder onderzoek naar de veiligheid van melatonine is nodig.

Download PDF
Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2013/5
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2023 Tijdschrift voor Psychiatrie