Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2009/7
  3. Fragmented Intimacy. Addiction in a Social...
Boekbespreking

Fragmented Intimacy. Addiction in a Social World.

Adams, P.J.
Vorig artikel Volgend artikel
Springer, New York 2008 329 pagina's, ISBN 978-0-387-72660, € 46,95

Goed en slecht nieuws. Laten we beginnen met het goede. De uitnodigende titel van dit boek geeft meteen de kern van het verhaal aan: intimiteit, relaties en sociale context. Deze triade is boeiend én relevant voor verslavingszorg. Zeker in deze tijd, waar de focus van onderzoek en literatuur ligt op evidence-based handelen, veelal vanuit cognitieve en/of gedragsmatige hoek, is het hoog tijd om weer nadruk te leggen op het belang van de sociale context bij het ontstaan, de continuering en de behandeling van verslavingsproblemen. Peter Adams is psycholoog en filosoof en is momenteel als universitair hoofddocent verbonden aan de afdeling Social and Community Health van de universiteit van Auckland. Hij heeft goed begrepen dat verslavingsprocessen verankerd zijn binnen culturele en sociaal-contextuele aspecten. Hij heeft hierover ook uitvoerig gepubliceerd en in een ander recent werk (Adams 2007) gaat hij uitvoerig in op de sociale en politiek-economische aspecten die een rol spelen bij gokgedrag. Boeiend dus, maar tegelijkertijd komt de vraag naar boven: wat moet de klinische psychiater hiermee in zijn of haar dagelijkse praktijk? Hier knelt inderdaad de schoen. Adams presenteert een heel eigen visie op zowel het ontstaan als de behandeling van verslavingsproblemen. Maar vooral wat dit laatste betreft, blijft alles vaag en de praktische toepasbaarheid laat zich moeilijk invullen. Waar Adams helemaal de boot mist, is waar het gaat om de aansluiting met andere therapeutische modellen waarbinnen de sociale context ook centraal staat. Community reinforcement approach, contingency management en social network therapy zijn actuele én waardevolle modellen waarvan in toenemende mate de effectiviteit met wetenschappelijk onderzoek wordt bevestigd. Ze worden in het werk van Adams echter ternauwernood aangeraakt. In mijn ogen is dit echt een gemiste kans om zijn ideeën te integreren met actuele, goed onderbouwde, therapeutische modellen. Zo biedt dit boek toch slechts een heel persoonlijke en soms wat langdradige visie, die moeilijk concreet te vertalen valt.

 

G. Dom

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2009/7
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie