Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers
    Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Richtlijnen voor auteurs Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 6 / 2022 Jaargang 64
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    6 / 2022

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2009/7
  3. Manual of Clinical Psychopharmacology (6e ...
Psychofarmacologie

Manual of Clinical Psychopharmacology (6e druk)

P. Moleman
Vorig artikel Volgend artikel

Schatzberg, A.F., Cole, J.O., & DeBattista, C.

American Psychiatric Publishing, Arlington 2007 697 pagina's, ISBN 978-1-58562-317-4, $ 79

Dit boek is bedoeld als actuele gids voor de klinische psychofarmacologie. Alle bekende psychofarmaca worden behandeld, maar ook minder bekende of niet geregistreerde middelen zoals gepiron en agomelatine (antidepressiva), melatonine, geslachtshormonen als additie bij therapieresistente depressies. Misschien typisch Amerikaans is de uitgebreide aandacht voor kruiden en dieetsupplementen zoals sint-janskruid, kava, valeriaan, ginkgo, omegavetzuren, B-vitamines en meer. In twee zeer korte inleidende hoofdstukken bespreken de auteurs algemene principes van behandeling met psychofarmaca en diagnose en classificatie. Verder zijn er aparte hoofdstukken over behandeling op de eerstehulpafdeling, farmacotherapie bij middelengebruik en farmacotherapie in speciale situaties: kinderen en jeugdigen, ouderen, verstandelijke handicap en somatische aandoeningen. Van de bekende middelen komen per geneesmiddel de praktische aspecten aan de orde, zoals doseringen, kinetiek, bijwerkingen, veiligheid en interacties. Het boek is in het bijzonder bedoeld voor psychiaters, de drie auteurs zijn ook vooraanstaande psychiaters en onderzoekers. Ook voor leden van andere disciplines die in de praktijk met psychofarmaca te maken hebben, is het geschikt, al zal voor hen de uitgebreidheid al gauw een hinderpaal zijn. Het boek bevat bijzonder veel informatie, voor een deel in overzichtelijke tabellen samengevat. Daarbij zijn er een uitgebreide index en een beperkte, maar goede bibliografie per hoofdstuk. De schrijfstijl is die van de deskundige die de lezer bij de hand neemt. Dat leest prettig, maar daardoor hinkt het boek wel op twee gedachten: naslagwerk om de vele informatie toegankelijk te maken of boek om de eigenschappen van een middel of groep middelen eens rustig na te lezen. Het is een uitstekend naslagwerk voor de praktiserend psychiater. Het is toegespitst op de markt en de gebruiken in de Verenigde Staten en dat kan een nadeel voor de Nederlandse psychiater zijn. Als inleiding of overzicht voor specifieke middelen of groepen psychofarmaca lijkt het mij te uitgebreid.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2009/7
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
p/a Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie
Postbus 20062
3502 LB Utrecht
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2022 Tijdschrift voor Psychiatrie