Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2009/12
  3. Ik ben speciaal. Werkboek psycho-educatie ...
Boekbespreking

Ik ben speciaal. Werkboek psycho-educatie voor mensen met autisme

Vermeulen, P. (Red.)
Vorig artikel Volgend artikel
Uitgeverij EPO, Berchem 2007 246 pagina 's, ISBN 978-90-6445-369-1, € 25

Dit boek biedt materiaal en een werkwijze om aan mensen met autisme uit te leggen wat deze stoornis precies inhoudt. De omvang van het boek maakt duidelijk dat dit geen eenvoudige zaak is: wie hier onvoorbereid aan begint, komt voor verrassingen te staan. Terecht besteedt de auteur veel aandacht aan de specifieke moeilijkheden en misverstanden die kunnen opduiken: door een communicatiestijl te gebruiken die aansluit bij de denkstijl van mensen met autisme, door de abstractere begrippen en redeneringen visueel te verduidelijken en door het programma heel logisch, systematisch en geleidelijk op te bouwen kan men die vermijden. Dit boek biedt alle informatie om begeleiders beslagen op het ijs te laten komen. De eerste hoofdstukken gaan over het zelfbeeld van mensen met autisme, over psycho-educatie, over de socratische methode en over het uitleggen van autisme aan personen met autisme. Deze bieden samen een gedegen theoretisch referentiekader. Het tweede deel van het boek en de bijgevoegde cd-rom geven genoeg en goed uitgewerkt materiaal om aan de slag te gaan en een programma op maat van de persoon met autisme uit te werken. Het siert de auteur dat hij niet enkel het oorspronkelijke door hemzelf ontworpen programma weergeeft, maar ook heel wat (vaak door anderen uitgewerkte) aanpassingen toevoegt: zo gaat hij in op aanpassingen van het werkboek voor jongere kinderen, jongeren met een lichte verstandelijke beperking, normaal begaafde volwassenen, broers en zussen en leeftijdgenoten. Dit maakt extra duidelijk dat het hier niet gaat om een standaard en 'blind' toe te passen programma, maar om een databank van nuttige gegevens waaruit de hulpverlener het beste doordacht en creatief kan putten en selecteren. In de dagelijkse praktijk merk ik dat heel wat ouders, leerkrachten en hulpverleners onrealistische verwachtingen hebben van het effect van het aan de persoon met autisme uitleggen wat dit is. Terecht stelt de auteur dat een persoon met autisme na het doornemen van het werkboek niet minder autistisch of 'moeilijk' zal handelen. Mijns inziens verdient dit standpunt veel meer aandacht en uitwerking dan het nu krijgt als korte kanttekening op pagina 221. Dit zou kunnen bijdragen tot een correctere visie op de plaats van het uitleggen wat autisme is in het totale behandelingsaanbod aan een persoon met autisme. Dit boek is - zoals we van Peter Vermeulen ondertussen gewend zijn - zeer helder geschreven en logisch opgebouwd. De auteur kent autisme, heeft inzicht in de denkwijze van mensen met autisme en de voorgestelde methoden zijn duidelijk veelvuldig uitgeprobeerd en bijgeschaafd. Ik kan alleen maar hopen dat de hulpverleners die met dit boek aan de slag gaan, even zorgvuldig en doordacht te werk zullen gaan.

W. Peeters

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2009/12
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie