Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 8 / 2023 Jaargang 65
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    8 / 2023

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Nummer 2008/1
  3. Stabiliteit van de borderlinepersoonlijkhe...
Overzichtsartikel

Stabiliteit van de borderlinepersoonlijkheidsstoornis van de kinderjaren tot in de volwassenheid. Een literatuuronderzoek

P.K.H. Deschamps, C. Vreugdenhil
Vorig artikel Volgend artikel

achtergrond Borderlinepersoonlijkheidsstoornis (bps) is een ernstige, frequente aandoening. Er is weinig bekend over een mogelijk vroeg begin.
doel Onderzoeken in hoeverre er stabiliteit van bps is van de kinderjaren tot de volwassenheid.
methode Systematisch literatuuronderzoek met behulp van Medline, Psycinfo, embase en Cochrane.
resultaten Van kinderen bekend met bps op de basisschoolleeftijd had 80% als volwassene een persoonlijkheidsstoornis, 16% nog steeds bps. In bevolkingsonderzoek van adolescenten met bps voldeed 30% na 2 jaar nog aan de criteria. In risicogroepen van adolescenten was dit 15-30% na 2-3 jaar. Bij deze groepen werd ook een lage dimensionale stabiliteit voor bps vastgesteld. Op symptoomniveau bleken vooral gevoelens van leegte, woede, affectinstabiliteit en identiteitsproblemen stabiel. Minder stabiel waren suïcidaliteit, zelfverwonding, impulsiviteit, instabiele relaties, derealisatie, depersonalisatie en paranoïdie.
conclusie Onderzoek naar de stabiliteit van bps vanaf de basisschoolleeftijd is methodologisch te beperkt om conclusies te kunnen trekken. Onderzoek vanaf de adolescentie toont een lage categoriale en dimensionale stabiliteit van bps. Onderzoek bij volwassenen laat een soortgelijke lage stabiliteit zien, maar pas na 6 jaar. Bij adolescenten en volwassenen zijn impulsief en zelfbeschadigend gedrag mogelijk het minst en affectieve symptomen het meest stabiel. 

Download PDF
Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2008/1
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2023 Tijdschrift voor Psychiatrie