Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Het voorkomen van psychiatrische aandoenin...
Boekbespreking

Het voorkomen van psychiatrische aandoeningen; feit of fictie?

R.A. Schoevers
PS-221

toelichting In Nederland wordt een groot aantal patiënten met psychiatrische aandoeningen behandeld door een groot aantal hulpverleners. Die zorg staat op een hoog niveau, maar verbetering is altijd mogelijk. Ook met optimale evidence-based behandeling kan echter bij bijvoorbeeld affectieve stoornissen maximaal 40% van de ziektelast worden weggenomen en 60% dus niet. Tegelijkertijd bestaan er zorgen over de ‘epidemie’ van psychiatrische aandoeningen en de toename in het voorschrijven van psychofarmaca. Gedreven door de grote epidemiologische studies wordt de prevalentie van psychiatrische aandoeningen zeer hoog geschat en is de kans dat ieder van ons hier op enig moment in het leven aan voldoet, ongeveer 50%. De vraag dringt zich op of al deze aandoeningen ook in de gezondheidszorg behandeld moeten worden. Getalsmatig is dit een onmogelijkheid, het is onbetaalbaar en het is sterk de vraag in hoeverre een medicalisering van psychische klachten de samenleving en het individu vooruit zullen helpen.
In deze publiekssessie wordt door drie sprekers ingegaan op het thema preventie van psychiatrischeaandoeningen. Prof. dr. A.T.F. Beekman zal een introductie verzorgen over het thema preventie in de psychiatrie. Moeten we, net als in de cardiologie, een bevolkingscampagne starten om mensen bewust te maken van risicovol gedrag enmogelijkheden om dit te verbeteren? Prof. dr. R.A. Schoevers zal ingaan op het thema affectieve stoornissen en de discussie over depressie als nuttigadaptatiemechanisme; wanneer wordt somberheid een stoornis, wanneer zou je moeten  interveniëren en wie zou dat eigenlijk moeten doen? Is dat een taak voor de psychiatrie? De derde spreker, dr. L. Wunderink, zal ingaan op de mogelijkheden voor preventie van schizofrenie. Weten we voldoende van de risicofactoren om deze op bevolkingsniveau te kunnen beïnvloeden?
De sprekers willen met de zaal een discussie voeren over de mogelijkheden en de taken van de psychiatrie in het beïnvloeden van de context waarbinnen psychiatrische aandoeningen ontstaan. Zij doen dit vanuit de verwachting dat deze discussie de komende jaren in toenemende mate gevoerd zal gaan worden.
leerdoelen
Men is bekend met de mogelijkheden en onmogelijkheden van preventie in de psychiatrie.
Men is bekend met de risicofactoren voor affectieve stoornissen en mogelijkheden om deze te beïnvloeden.
Men is bekend met de risicofactoren voor schizofrenie en mogelijkheden om deze te beïnvloeden.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie