Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. CGT versus KPSP
Boekbespreking

CGT versus KPSP

E. Driessen, S. Kool, F. Don, R.A. Schoevers, J. Dekker
S-27

achtergrond Voor de effectiviteit van kortdurende psychodynamische psychotherapie voor depressie wordt steeds meer bewijskracht gevonden. Maar er zijn zeer weinig studies beschikbaar waarin de effectiviteit van kortdurende psychodynamische psychotherapie direct wordt vergeleken met andere evidence-based psychotherapieën.
doel De huidige studie richt zich op de vraag of kortdurende psychodynamische steungevende psychotherapie (kpsp) wat betreft aanvaardbaarheid, uitvoerbaarheid en effectiviteit vergelijkbaar is met de evidence-based psychotherapie cgt in de ambulante behandeling van depressie bij volwassenen.
methoden Er zijn 333 volwassen ambulante patiënten met een dsm-iv-diagnose voor depressieve stoornis en een score hoger dan 14 op de Hamilton Depression Rating Scale (hdrs-17) at random toegewezen aan 16 zittingen kpsp of cgt. Patiënten met een hdrs-score boven 24 ontvangen aanvullende farmacotherapie. Onder aanvaardbaarheid wordt het weigeren van behandeling verstaan en onder uitvoerbaarheid de mate van uitval tijdens behandeling. De belangrijkste uitkomstmaat voor effectiviteit is de ernst van de depressie (hdrs-score) na afloop van de behandeling vastgesteld door een onafhankelijke beoordelaar.
resultaten Op basis van de eerste analyses worden geen verschillen gevonden tussen cgt en kpsp in termen van aanvaardbaarheid, uitvoerbaarheid en effectiviteit.
conclusie kpsp is even aanvaardbaar, uitvoerbaar en effectief als cgt in de ambulante behandeling van depressie bij volwassenen. Dit is een verdere onderbouwing van de opname van kortdurende psychodynamische therapie in de richtlijnen voor depressie en verhoogt de keuzemogelijkheden voor zowel patiënt als behandelaar de meest passende therapie te kiezen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie