Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Dialectische gedragstherapie-Jongeren (dgt...
Boekbespreking

Dialectische gedragstherapie-Jongeren (dgt-j): een behandelmethode voor adolescenten met borderlinepersoonlijkheidsproblematiek

R. De Bruin
B-160

achtergrond Jongeren met borderlinepersoonlijkheidsstoornis (bps) worden vaak als moeilijk  behandelbaar beschouwd. Motivatieproblemen, veelvuldige crises en therapie-interfererend gedrag  bemoeilijken het therapieproces. Therapie-uitval bij jongeren met bps is doorgaans hoog (50-60%). In Nederland is lange tijd geen gericht behandelprogramma, gebaseerd op eb-methoden, voor deze  adolescenten beschikbaar geweest.
doel Ontwikkelen van een behandelprogramma voor adolescenten (13-18 jaar) met  borderlinepersoonlijkheidsproblematiek, gebaseerd op dialectische gedragstherapie. Dialectische gedragstherapie (dgt), ontwikkeld door M. Linehan, is in verschillende (rct-)studies effectief gebleken in onder meer het vergroten van therapietrouw en het terugdringen van impulsiviteit en suïcidaliteit. Het heeft duidelijk omschreven crisisstrategieën. dgt is gebaseerd op cognitieve gedragstherapie,  mindfulness en dialectiek.
methoden Binnen de Bascule te Amsterdam, zorglijn emotionele stoornissen, is de afgelopen jaren gewerkt aan het ontwikkelen van een adolescentenvariant van dialectische gedragstherapie. Hiervoor hebben we het bestaande dgtprogramma aangepast naar de situatie van Nederlandse jongeren en  geschikt gemaakt voor een poliklinisch en dagklinisch aanbod.
resultaten
Hieruit is een behandelprotocol en behandelmethode voor poliklinische en dagklinische behandeling ontstaan dat in deze lezing gepresenteerd zal worden. Bevindingen vanadolescenten en therapeuten zijn positief. Eenpilotonderzoek naar dgt-j loopt.
conclusie dgt-j geeft goede handvatten om adolescenten met borderlineproblematiek te behandelen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie