Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Theory of mind-afwijkingen bij patiënten m...
Boekbespreking

Theory of mind-afwijkingen bij patiënten met vroeg ontstane en laat ontstane paranoïde schizofrenie

M.M.J. Smeets-Janssen
S-33

achtergrond Theory of mind (ToM) is het vermogen om mentale toestanden zoals gedachten of intenties aan mensen toe te kennen en daardoor gedrag te kunnen verklaren, voorspellen en manipuleren. Een groot aantal onderzoeken heeft ToM-afwijkingen aangetoond bij patiënten met schizofrenie. Er is niet onderzocht of er verschillen zijn in ToM tussen patiënten met vroeg en laat ontstane schizofrenie.
doel Vaststellen of er verschillen zijn in aard en ernst van ToM afwijkingen tussen patiënten met vroeg en laat ontstane paranoïde schizofrenie.
methoden Uit het cohort van de Amsterdamse soul (Schizofrenie op OUdere Leeftijd) studie werden vijftien patiënten geselecteerd met vroeg ontstane schizofrenie en vijftien patiënten met laat ontstane schizofrenie. Daarnaast werden dertig gezonde oudere controlepersonen gerekruteerd, gematcht in leeftijd en geslacht met de patiëntengroep. Bij alle proefpersonen werden de volgende vijf ToM-testen afgenomen: de hintingtaak, een eerstegraads en tweedegraads false belieftaak, en een eerstegraads en tweedegraads deception- taak. Met behulp van statistische analyses zal worden onderzocht of er verschillen zijn in ToM tussen groepen patiënten met vroeg ontstane en laat ontstane schizofrenie.
resultaten Resultaten zullen tijdens het symposium worden gepresenteerd.
conclusie Theory of mind-fwijkingen zijn wellicht een relevante discriminerende variabele tussen patiënten met vroeg en laat ontstane schizofrenie.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie