Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Clozapine en de noodzaak van periodieke ev...
Boekbespreking

Clozapine en de noodzaak van periodieke evaluatie van metabole parameters

P.M.J. Steylen, W.M.A. Verhoeven, F.M.M.A. Van Der Heijden, J.D.H. Kok, J.I.M. Egger
P-6

achtergrond Behandeling met psychofarmaca uit verschillende groepen gaat vaak gepaard met gewichtstoename, dislipidemie, hyperglykemie en hypertensie. Deze combinatie wordt aangeduid met de term 'metabool syndroom' en is een belangrijke risicofactor voor de ontwikkeling van cardiovasculaire aandoeningen en diabetes mellitus type 2. Atypische antipsychotica, met name clozapine en olanzapine, beïnvloeden deze metabole parameters. In diverse onderzoeken die gebruikmaken van de definities uit de Third Adult Treatment Panel (atp-iii) of the National Cholesterol Education Program wordt een hoge prevalentie gevonden van het metabool syndroom bij patiënten die atypische antipsychotica gebruiken.
doel Bevorderen van kwaliteit van zorg ter voorkoming van een metabool syndroom.
methoden Alle patiënten opgenomen binnen de langdurige zorg die voldoen aan de dsm-iv-criteria voor psychotische stoornis en die behandeld worden met clozapine, werden in kaart gebracht aan de hand van de atp-iii-criteria. Het betrof in totaal 96 patiënten van wie 34 moesten worden geëxcludeerd omdat zij weigerden aan het onderzoek deel te nemen (n = 23) of niet voldeden aan de dsm-criteria (n = 11). Geëvalueerd werden 62 patiënten (46 man, 16 vrouw; 49 ± 14,2 jaar; duur behandeling: 9,2 jaar; dosis: 313,5 mg). Naast de metabole parameters werden comedicatie, nicotine- en alcoholgebruik geregistreerd.
resultaten Bij 60% van de patiënten werd het metabool syndroom vastgesteld, frequenter bij vrouwen (92%: dislipidemie; 43%: obesitas; 36%: hypertensie; 18%: verhoogde nuchtere glucose en 18%: diabetes mellitus type 2). Geen verband werd gevonden tussen de aanwezigheid van het metabool syndroom en behandelduur. Opvallend was verder dat een aanzienlijk percentage van de patiënten een belaste familieanamnese heeft met diabetes mellitus en cardiovasculaire aandoeningen.
conclusie Het metabool syndroom wordt vaak gevonden bij psychotische patiënten die langdurig behandeld worden met clozapine. Niet alleen de behandelend psychiater maar ook de apotheker moeten een signalerende rol vervullen bij de screening op metabole complicaties. Leefstijladviezen zijn een belangrijk aanknopingspunt in de preventie ervan.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie