Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Cognitive-Behavioral Therapy in the Treatm...
Boekbespreking

Cognitive-Behavioral Therapy in the Treatment of Addiction. A Treatment Planner for Clinicians

Kouimtsidis, C., Reynolds, M., Drummond, C., Davis, P., & Tarrier, N.
John Wiley & Sons, West Sussex 2007 184 pagina's, ISBN 978-0-470-05852-7, £ 29,99

Cognitieve gedragstherapie (cognitive-behavioural therapy; cbt) neemt een prominente plaats in binnen de behandeling van verslavingsproblemen. Met dit boek hebben de auteurs geprobeerd om een uitgebreide handleiding te schrijven die de cbt-principes weergeeft in de behandeling van verslavingsproblemen. Het boek is een uitwerking van een eerder opgesteld cbt-protocol dat gebruikt werd binnen een Engels onderzoek naar de effectiviteit van cbt bij patiƫnten die een onderhoudsbehandeling met methadon krijgen (ukcbtmm 2004). Het protocol diende hier om hulpverleners (verpleegkundigen en maatschappelijk werkenden) die niet deskundig zijn op het gebied van cbt wel een cbt-behandeling te kunnen laten uitvoeren. Dit geeft meteen de inhoud en de insteek van dit boek weer: aanreiken van heel praktische cbt-vaardigheden geschikt voor een brede waaier van niet in de cbt geschoolde hulpverleners. Het boek is geschreven zoals cbt moet zijn, namelijk duidelijk en gestructureerd. Het is ingedeeld in drie grote stukken en dit maakt het allemaal erg overzichtelijk. Zo gaan de auteurs eerst in op wat cbt is en wat de verschillende technieken zijn. Daarna geven zij een beschrijving van de belangrijke thema's binnen cbt en hoe je deze kan structureren binnen de behandeling om daarna over te gaan naar een laatste stuk over training en supervisie met betrekking tot de therapeut. Ook binnen deze drie grote delen wordt alle informatie overzichtelijk weergegeven. Het boek is niet alleen goed gestructureerd, maar ook inhoudelijk erg sterk. De inleiding is een goede opfrissing van de achtergrond van cbt, maar vooral het middenstuk, over de toepassing ervan in de praktijk, heeft mij als clinicus erg kunnen boeien. Vooral de uiteenzetting van de verscheidene onderwerpen is erg verhelderend, ook al ben je reeds vertrouwd met thema's uit cbt. Behalve voor de hoofdonderwerpen, die vooral verband houden met het verslavingsprobleem, is er aandacht voor een aantal keuzeonderwerpen, die betrekking hebben op andere, bijkomende problemen. Ik vind dit een absoluut pluspunt aan dit boek aangezien we binnen de verslavingszorg in toenemende mate te maken hebben met patiƫnten met een dubbele diagnose

G. Dom

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie