Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. ROM voor mensen met een laag IQ: welke ins...
Boekbespreking

ROM voor mensen met een laag IQ: welke instrumenten zijn er en welke gebruikt men?

J. Wieland, S. Kapitein, R.W.J. Baas
P-27

achtergrond Uit onderzoek blijkt dat psychiatrische stoornissen veel voorkomen bij mensen met verstandelijke beperkingen. In de praktijk worden ze vaak gemist. Deze situatie kan worden verbeterd door het systematisch gebruik van meetinstrumenten om psychiatrische diagnoses en ernst van de klachten vast te stellen: routine outcome monitoring (rom) speciaal voor mensen met een laag iq.
doel In kaart brengen van bestaan en gebruik van Nederlandstalige meetinstrumenten voor het meten van psychiatrische klachten bij mensen met verstandelijke beperking ter voorbereiding op de ontwikkeling van rom voor deze doelgroep.
methoden Wij zochten in PubMed, embase en psycinfo met behulp van de woorden: diagnostic scales (or) rating scale; mental health (or) psychopathology, intellectual disabilities (or) mental retardation. Verder doorzochten wij handmatig alle relevante Nederlandstalige tijdschriften en handboeken en gebruikten wij de sneeuwbalmethode. Onze zoektocht strekte zich uit van 1980 tot en met 2007. Daarnaast hielden wij een enquêteonderzoek onder psychiaters met affiniteit voor of werkzaam met deze doelgroep. De enquête vroeg naar bekendheid met en gebruik van meetinstrumenten in het diagnostische en/of behandelproces.
resultaten Door middel van het literatuuronderzoek werden de volgende psychodiagnostische meetinstrumenten gevonden: Psychopathology Inventory for Mentally Retarded Adults, de Diagnostic Assessment Schedule for Severely Handicapped- II, The Reiss Screen for Maladaptive Behaviour, de Assessment of dual diagnosis en de Psychiatric Assessment Schedule for Adults with Developmental Disabilities. Deze werden onderzocht op basis van de volgende criteria: (1) betrouwbaar, (2) valide, (3) met Nederlandstalige versie en (4) bestaande uit zowel een informanten- als een zelfrapportageversie. Het enquêteonderzoek is lopende. Uit de tot nu toe geretourneerde enquêtes blijkt dat het gebruik van meetinstrumenten beperkt is. Ruim een derde van de aangeschreven psychiaters geeft aan dat dit komt door gebrek aan goede meetinstrumenten.
conclusie Er zijn nog weinig meetinstrumenten beschikbaar voor de ontwikkeling van rom voor mensen met een verstandelijke beperking en ook in de praktijk blijkt dat meetinstrumenten nog onvoldoende worden gebruikt bij deze doelgroep.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie