Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Verschillen in de prevalentie van psychiat...
Boekbespreking

Verschillen in de prevalentie van psychiatrische stoornissen tussen stad en platteland: een meta-analyse

J. Peen, R.A. Schoevers, A.T.F. Beekman, J.J. Dekker
S-58

achtergrond In Nederland zijn op basis van de Netherlands Mental Health Survey and Incidence Study (nemesis-studie) duidelijke verschillen tussen stad en platteland aangetoond in de prevalentie van psychiatrische stoornissen. Uit een aantal internationale reviews over verschillen in de prevalentie van psychiatrische stoornissen naar urbanisatiegraad kan geconcludeerd worden dat de prevalentie van psychiatrische stoornissen in het algemeen in steden marginaal hoger is dan op het platteland. Vooral de prevalentie van depressie vertoont een verschil. Over dit onderwerp zijn nog geen gepoolde meta-analyses beschikbaar.

doel Het uitvoeren van een eerste gepoolde analyse van verschillen in de prevalentie van psychiatrische stoornissen tussen stad en platteland. Ook wordt onderzocht of controle voor confounders de verschillen beïnvloedt.

methode De meta-analyse werd verricht op een twintigtal bevolkingsonderzoeken, gepubliceerd sinds 1985. Gepoolde oddsratio's (stad versus platteland) werden bepaald voor de totale prevalentie van psychiatrische stoornissen en specifiek voor stemmingsstoornissen, angststoornissen en middelengerelateerde stoornissen. Naast de ongecorrigeerde werden ook gepoolde oddsratio's berekend op basis van oddsratio's die in de oorspronkelijke studies gecontroleerd waren voor diverse confounders.

resultaten Er werden significante gepoolde oddsratio's gevonden voor de totale prevalentie van psychiatrische stoornissen (or: 1,38; 95%-bi: 1,17-1,64; p < 0,001), stemmingsstoornissen (or: 1,39; 95%-bi: 1,23-1,58; p < 0,0001) en angststoornissen (or: 1,21; 95%-bi: 1,02-1,42; p < 0,05). Voor middelengerelateerde stoornissen werd geen significant verschil gevonden. Gepoolde oddsratio's op basis van voor confounders gecorrigeerde oddsratio's verschilden weinig van de gepoolde op basis van ongecorrigeerde oddsratio's.

conclusie Bij de allocatie van ggz-voorzieningen en -middelen zou rekening gehouden moeten worden met de urbanisatiegraad. Wat betreft specifieke psychiatrische stoornissen, zou urbanisatiegraad betrokken moeten worden bij afwegingen inzake stemmings- en angststoornissen, maar niet bij die inzake middelengerelateerde stoornissen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie