Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Resultaten van de poliklinische behandelin...
Boekbespreking

Resultaten van de poliklinische behandeling van jeugdige delinquenten met functionele gezinstherapie vergeleken met een ouder-gezinstraining

L. Loef, T.L. Sexton, R.E. Breuk, Th.A.H. Doreleijers, N.W. Slot
S-38

Op de polikliniek voor forensische jeugdpsychiatrie van de Bascule is functionele gezinstherapie (Functional Family Therapy; fft; Breuk e.a. 2006) sinds 2004 de belangrijkste interventie. fft blijkt recidive te verminderen in vergelijking met normale begeleiding (fft: 11-26% recidive; jeugdreclassering: 38-50%). Tegelijkertijd verbetert fft het gezinsfunctioneren en de communicatie en vermindert de negativiteit binnen het gezin.

Daarnaast is een hoog percentage jongeren dat vroegtijdige uitvalt (40-60%; Kazdin 1996) een groot probleem bij het behandelen van jongeren met gedragsproblemen. In fft worden in de eerste fase van de behandeling extra tijd en aandacht besteed aan het motiveren van de gezinnen.

Om te onderzoeken of fft in onze poliklinische, Nederlandse setting ook effectief genoemd kan worden, wordt sinds januari 2005 een effectstudie uitgevoerd waarin fft wordt vergeleken met pmt (parent management training) (ouder- en gezinscursus) en jeugdreclassering.

In deze lezing worden de eerste resultaten van dit onderzoek gegeven: het percentage uitvallers in fft en pmt en het effect van de behandeling op functioneren op verschillende gebieden (relaties binnen het gezin, agressie, psychische klachten). fft blijkt drop-out inderdaad te verminderen ten opzicht van pmt: 22% versus 55% haalt de eindstreep niet. Ten slotte verbetert het functioneren van het gezin en verminderen (psychische) problemen van de jongere. Ook zullen voorlopige resultaten van 12 maanden follow-up gegeven worden voor het grootste deel van de behandelde populatie.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie