Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Effectiviteit van de preventiecursus 'Geen...
Boekbespreking

Effectiviteit van de preventiecursus 'Geen Paniek' bij het voorkómen van ontstaan van paniekstoornis

P. Meulenbeek, G. Willemse, F. Smit, A.J.L.M. Van Balkom, P. Spinhoven, P. Cuijpers
S-29

achtergrond Paniekstoornis is een psychische (dsm-iv-as-I-)stoornis die jaarlijks bij 2,2% van de Nederlanders (18-65 jaar) voorkomt en gepaard gaat met een ernstige ziektelast, aanzienlijke medische consumptie en omvangrijk arbeidsverzuim. Preventie van paniekstoornis is van belang om de grote jaarlijkse instroom van nieuwe gevallen (35% van het totaal) te beperken, de kwaliteit van leven te handhaven en hoge maatschappelijke kosten te vermijden. De cursus 'Geen Paniek' is een preventieve interventie voor mensen met lichte tot matige paniekklachten. De cursus is gebaseerd op cognitieve gedragstherapeutische interventies bij paniekstoornis. Bij gebleken effectiviteit kan de interventie breed geïmplementeerd worden. Hiernaar is onderzoek verricht.

doel Bepalen van de effectiviteit van de preventieve cursus 'Geen Paniek' in termen van reductie van de incidentie van paniekstoornis, de afname van paniekklachten en verbetering in kwaliteit van leven.

methoden Gerandomiseerde gecontroleerde studie. Respondenten zijn gerandomiseerd naar de interventie 'Geen Paniek' (n = 109) of naar de wachtlijst (controlegroep; n = 108). Metingen vonden plaats bij baseline, na afloop van de interventie en na zes maanden.

resultaten Analyses laten veelbelovende resultaten zien, met een sterke afname in paniekklachten in het voordeel van de interventiegroep. De resultaten worden op het congres gepresenteerd.

conclusie De cursus is effectief in het verminderen van paniekklachten, de effecten van de cursus blijven gehandhaafd bij follow-up, de mate van aanwezigheid en het maken van huiswerk is redelijk goed te noemen en cursisten zijn in het algemeen tevreden over de cursus en de cursusleiders.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie