Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Zijn er gunstige effecten van huisbezoek e...
Boekbespreking

Zijn er gunstige effecten van huisbezoek en monitoring door een verpleegkundige bij kwetsbare ouderen?

H.P.J. Van Hout
S-26

achtergrond Kwetsbare thuiswonende ouderen lijden in grote getale aan stemmingsproblemen. Het is niet duidelijk welke effecten preventief huisbezoek door verpleegkundigen bij kwetsbare thuiswonende ouderen heeft op de stemming en op de kwaliteit van leven van deze personen.

vraagstelling Leiden preventieve verpleegkundige huisbezoeken bij kwetsbare ouderen tot stemmingsverbetering, meer kwaliteit van leven, minder ziekenhuisopnames en minder sterfte?

methoden Gerandomiseerde, gecontroleerde interventiestudie bij kwetsbare ouderen (75-plussers) gedurende 18 maanden in 33 huisartspraktijken. Alle thuiswonende en niet terminale 75-plussers werden aangeschreven door hun huisarts voor een gezondheidsscreening. Kwetsbaarheid werd bepaald als matig tot slecht functioneren op de coop-wonca-kaarten. Bij aanvang bleek maar liefst 60% van de ouderen klinisch relevante depressieve symptomen te hebben (ces-d > 16). Uitkomstmaten waren stemming (ces-d), kwaliteit van leven (coop-wonca en Short Form; sf36), opnames in het ziekenhuis en sterfte. De interventie bestond uit een aantal huisbezoeken door een verpleegkundige waarbij de zorgsituatie in kaart werd gebracht waarna een zorgplan werd opgesteld en uitgevoerd. De verpleegkundige bemiddelde bij het inschakelen van aanvullende zorgondersteuning, zoals thuiszorg, dagbehandeling en overlegt met de huisarts over medische problemen.

resultaten Er werden 651 kwetsbare ouderen gerandomiseerd naar preventief verpleegkundig huisbezoek of gebruikelijke zorg. Er werden geen verschillen gevonden ten gunste van de interventiegroep op welke uitkomstmaat dan ook. Voor 54% was de stemming op de eindmeting nog steeds zorgelijk (ces-d > 16).

conclusie De stemming van de kwetsbaarste ouderen bleef zorgelijk gedurende de gehele onderzoeksperiode van 18 maanden. Algemene verpleegkundige huisbezoeken aan kwetsbare ouderen hebben hiervoor geen meerwaarde. Wellicht dat voor het verbeteren van de stemming een specifiekere aanpak geƫvalueerd kan worden in de toekomst.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie