Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Preventie van eenzaamheid en depressie in ...
Boekbespreking

Preventie van eenzaamheid en depressie in verzorgingshuizen in Amsterdam middels levensverhaalgesprekken; zorg en welzijn

B. Steunenberg, E. Bohlmeijer, J.P. Serrano, P. Cuijpers
S-26

achtergrond Gevoelens van eenzaamheid en depressie komen veel voor onder ouderen, in verzorgingshuizen zelfs aanzienlijk vaker dan onder ouderen in de algemene bevolking. In dit project is voor het eerst bij ouderen wonend in een verzorgingshuis de levensverhaalmethodiek of life review afgenomen. Bij deze methode gaat het om een evaluatie van het eigen leven, de nadruk ligt op het ophalen van positieve herinneringen en emoties. De ouderen leren in vier gesprekken op een gestructureerde wijze actief positieve herinneringen op te halen. De vier gesprekken focussen op de thema's jeugd, adolescentie, volwassenheid en betekenis van de levensloop. Per gesprek worden 15 voorgeschreven vragen gesteld.

doel Deze studie richt zich op de werkzaamheid en de geschiktheid van de levensverhaalmethode op de gevoelens van eenzaamheid en depressieve klachten van ouderen wonend in verzorgingshuizen.

methode Ouderen wonend in verzorgingshuizen in de regio Amsterdam worden gescreend op depressie door middel van de Geriatric Depression Scale 8 (gds-8) met een afkappunt van 2. Ouderen met cognitieve klachten worden uitgesloten (mmse < 21). Naast de depressievragenlijsten worden tijdens voor- en nameting onder meer een piekerlijst (Penn State Worry Questionnaire; pswq), angst- (Hospital Anxiety and Depression Scale; hads) en mastery-vragenlijst (pms) afgenomen. Het streven is 100 ouderen te includeren. Bij de helft van de ouderen start de behandeling direct na inclusie. De andere helft start 3 maanden later en wordt gezien als een controlegroep.

resultaten Na de eerste ronde blijken 18 (49%) van de tot nu toe 37 geïncludeerde ouderen vooruitgegaan (score gds-8 van 0 of 1) te zijn na de gesprekken volgens de levensverhaalmethode.

conclusie De eerste resultaten wijzen op een werkzaamheid van de levensverhaalmethodiek bij ouderen. Nadere analyses zullen worden uitgevoerd. Tevens zullen nog eens 50 ouderen geïncludeerd worden om nader te onderzoeken waar de werkzame component in zit.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie