Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Psychologische processen bij paranoia: een...
Boekbespreking

Psychologische processen bij paranoia: een experience sampling onderzoek

V. Thewissen, R. Bentall, J. À Campo, T. Van Lierop, J. Van Os, I. Myin-Germeys
s-23
achtergrond Bij de ontwikkeling van paranoïde wanen of ervaringen is er sprake van een dynamische interactie tussen verschillende psychologische factoren, zoals sociaalcognitieve en emotionele processen. Volgens een recent psychologisch model hebben paranoïde wanen of ervaringen een defensieve functie en zijn deze het gevolg van een disfunctionele manier om zelfwaardering te reguleren. Verondersteld wordt onder meer dat paranoïde personen een zeer instabiele zelfwaardering hebben.
doel Hypotheses, die voortvloeien uit voorgenoemd model, zijn onderzocht in een groep personen die verschillen in de mate van paranoïde symptomen en kwetsbaarheid voor psychose.
methode Patiënten met positief psychotische symptomen, individuen met subklinische paranoïde symptomen en controlepersonen werden onderzocht aan de hand van de Experience Sampling Methode (een gestructureerde dagboektechniek).
resultaten en conclusie De bevindingen toonden aan dat paranoïde personen, naast een algemeen lager niveau van zelfwaardering, gekenmerkt worden door grotere instabiliteit in hun zelfwaardering. Daarnaast is aangetoond dat paranoia in het dagelijkse leven bij patiënten sterk samenhangt met verschillende aspecten van emotionele ervaring. Zo kunnen bepaalde emoties onmiddellijk leiden tot de ontwikkeling van paranoïde gedachtes, maar kan paranoia zelf vervolgens leiden tot een heel scala aan andere emoties. Deze bevindingen nodigen uit tot verder onderzoek en hebben belangrijke implicaties voor de behandeling van paranoia.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie