Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Het effect van leeftijd van ontstaan op he...
Book review

Het effect van leeftijd van ontstaan op het cognitieve profiel van patiënten met een schizofrenie spectrumstoornis

M. Van Der Werf, S. KöHler, F. Verhey, J. Van Os
S-59

achtergrond Patiënten met een psychotische stoornis vertonen een breed scala aan cognitieve beperkingen. Deze cognitieve beperkingen worden beschouwd als een van de kernsymptomen van psychose. De mate en ernst waarin patiënten cognitieve afwijkingen vertonen, varieert echter sterk. Vroegontstane psychose wordt verondersteld een ernstigere vorm van de aandoening te zijn die gekenmerkt wordt door ernstige symptomen, een slechtere uitkomst en mogelijk meer cognitieve beperkingen.
doel Onderzoeken welke rol de leeftijd van ontstaan van een eerste psychose speelt bij de ernst en het patroon van de geobserveerde cognitieve beperkingen in patiënten met niet-affectieve psychose over de gehele levensspanne.
methoden Patiënten (n = 1053) en gezonde controles (n = 631) ondergingen uitgebreid neuropsychologisch en klinisch onderzoek. De associatie tussen leeftijd van eerste psychose (range: 7-86 jaar) en leeftijd-gestandaardiseerde cognitieve testscores werd getest met multipele lineaire regressieanalyses. Mediatie van deze associatie door ziekte en demografische factoren werd formeel getest met een Sobel-test.
resultaten Vroegontstane psychose was geassocieerd met slechtere prestaties op direct geheugen (b = 0,011, p = 0,002) en volgehouden aandacht (b = 0,023, p = 0,003). Geen van deze associaties bleef significant na toevoegen van demografische en ziektevariabelen. Echter de combinatie van mannelijk geslacht (z = 3,55, p < 0,001), meer negatieve symptomen (z = 1,97, p = 0,05) en hogere dosis antipsychotica (z = 2,19, p = 0,028) verklaarden de meeste variantie in direct geheugen en negatieve symptomen op volgehouden aandacht (z = 1,86, p = 0,06).
conclusie De grotere cognitieve beperkingen op direct geheugen en volgehouden aandacht in patiënten met vroegontstane psychose kunnen waarschijnlijk toegeschreven worden aan factoren die indicatief zijn voor een onderliggende kwetsbaarheid die te herleiden is tot de vroege
ontwikkeling.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie