Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 2 / 2026 Jaargang 68
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    2 / 2026

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Suïcide bij opgenomen patiënten: een syste...
Book review

Suïcide bij opgenomen patiënten: een systematische review

H.L.I. Nijman
S-49

achtergrond Hulpverleners lopen een aanzienlijke kans om tijdens hun carrière geconfronteerd te worden met een suïcide van een van hun patiënten. Er bestaat echter nog een gebrek aan empirische kennis over welke variabelen statistisch samenhangen met verhoogde suïciderisico’s.
doel Door samenvoeging van in de literatuur beschikbare gegevens over factoren die samenhangen met geslaagde suïcides wordt getracht tot een overzicht te komen van waarschuwingssignalen en determinanten. Het doel hiervan is de preventie van suïcide door hulpverleners te ondersteunen.
methoden Aan de hand van de databases PsycINFO, Cochrane Library, Medline, embase Psychiatry, cinahl en de British Nursing Index werd gezocht naar alle publicaties die vanaf 1960 zijn verschenen over geslaagde suïcides onder opgenomen psychiatrische patiënten. Op deze manier werden in totaal 98 artikelen gevonden met informatie over de achtergronden van in totaal bijna 15.000 geslaagde suïcides (Bowers, Banda & Nijman 2010).
resultaten Per 100.000 inwoners blijken er tussen de 0,28 en 2,8 geslaagde suïcides onder opgenomen psychiatrische patiënten plaats te vinden. De in de artikelen gerapporteerde aantallen suïcides per 1000 psychiatrische opnamen varieerden van 0,06 tot 5,66. Wat betreft de determinanten van suïcide werden er specifieke omstandigheden gevonden voor verschillende patiëntengroepen, zoals bijvoorbeeld depressieve versus schizofrene patiënten. In algemene zin is de beste voorspeller van suïcide of er al eerder suïcidaal gedrag door de patiënt is vertoond. Verder zijn er aanwijzingen dat ernstige conflicten in de relationele sfeer, dus tussen de patiënt en familieleden, samen lijken te hangen met verhoogde suïciderisico’s
conclusie In toekomstig onderzoek moet meer rekening gehouden worden met de verschillen in determinanten van suïcide bij de te onderscheiden patiëntengroepen, aangezien verschillende factoren en aanleidingen een rol lijken te spelen bij suïcidepogingen van patiënten met schizofrenie, stemmingsstoornissen en (borderline) persoonlijkheidsstoornissen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2026 Tijdschrift voor Psychiatrie