Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. De neurobiologie van eetstoornissen; diagn...
Book review

De neurobiologie van eetstoornissen; diagnostiek van muis naar mens

M.J.H. Kas, C. Gelegen, E. Pjetri, R.A.H. Adan
PO-53

achtergrond Eetstoornissen zijn complexe psychiatrische aandoeningen gekenmerkt door verschillende gedragseigenschappen, zoals compulsief en hyperactief gedrag en verhoogde angstgevoelens. Familie- en tweelingenonderzoek heeft aangetoond dat erfelijkheid een belangrijke rol speelt in de ontwikkeling van eetstoornissen, maar nieuwe methoden zijn nodig om de interactie tussen genetische en omgevingsrisicofactoren te identificeren.
doel Diermodellen kunnen bijdragen aan de ontrafeling van neurobiologische mechanismen van gedrag, aangezien er, in tegenstelling tot onderzoek in patiëntenpopulaties, systematisch genetisch onderzoek kan worden gedaan met controle over omgevingsinvloeden en genetische heterogeniteit.
methoden Uit ons onderzoek blijkt dat sommige muizenstammen die toegang hebben tot een loopwiel en worden blootgesteld aan een bepaald voedselregime, hyperactief worden, eetgedrag onderdrukken, sterk afvallen in lichaamsgewicht, en een verlaging in plasmaleptineniveaus hebben.
resultaten Door een panel van 21 chromosoomsubstitutiemuisstammen in dit paradigma te testen, hebben we verschillende chromosomen geïdentificeerd die deze anorectische gedragingen beïnvloeden. Eén chromosoom draagt sterk bij aan compulsief loopwielgedrag tijdens voedselbeschikbaarheid. Een ander chromosoom veroorzaakt een sterke verstoring van de locomotorritmen. Een vergelijkende genoomanalyse wijst uit dat deze muischromosomen overlappen met humane chromosomale regio's die recent zijn gevonden bij respectievelijk obsessief-compulsieve stoornissen en anorexia nervosa.
conclusie Door systematisch muisgenetisch onderzoek te combineren met onderzoek naar de invloeden uit de omgeving komen we tot goede kandidaatgenen voor eetstoornissen die vervolgens getoetst kunnen worden in gekarakteriseerde humane eetstoornispopulaties. Deze bevindingen maken het mogelijk om gedragseigenschappen in mens en muis te transleren en dragen bij aan de ontrafeling van neurobiologische mechanismen, diagnostiek en ontwikkeling van nieuwe therapieën voor eetstoornissen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie