Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 2 / 2026 Jaargang 68
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    2 / 2026

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Corticosteroïdreceptorgenvarianten zijn kw...
Book review

Corticosteroïdreceptorgenvarianten zijn kwetsbaarheidsfactoren voor stressgerelateerde aandoeningen

R.H. De Rijk, S. WÜSt, N. Van Leeuwen, M.D. Klok, A. Spijker, P.M.J. Haffmans, E. Hoencamp, E.R. De Kloet, F.G. Zitman
S-28

achtergrond Ongunstige condities leiden bij sommige individuen tot psychische en lichamelijke ziekte terwijl anderen gezond blijven of zelfs beter gaan presteren. In de hersenen reguleert de balans van twee corticosteroïdreceptoren, de hoogaffine mineralocorticoïdreceptor (mr) en de laagaffine glucocorticoïdreceptor (gr) de stressrespons. Vanuit de hersenen coördineren zij zowel de hpa-as, autonome regulatie als gedrag. Ook andere endocriene en metabole systemen worden beïnvloed door deze stressrespons.
doel Zijn algemeen voorkomende varianten in het mr- en gr-gen onderliggend aan hpa-as en autonome regulatie tijdens stress? Zijn deze functionele varianten geassocieerd met psychische en lichamelijke ziekte?
methoden (1) Inventarisatie van de humane variatie in het mr- en gr-gen; (2) bepaling van functionaliteit van de genetische varianten; (3) associatie van deze functionele genetische varianten met cortisol- en autonome responsen volgend op psychosociale stress; (4) associatieonderzoeken bij patiënten met psychopathologie.
resultaten Zowel in het mr- als in het gr-gen hebben wij en anderen verschillende varianten (single nucleotide polymorphism (snp)) geïdentificeerd. gr-genvarianten zijn geassocieerd met veranderingen in corticosteroïdgevoeligheid, waaronder corticosteroïdresistentie. Daarnaast werden verschillende associaties gevonden met metabole parameters en cardiovasculaire aandoeningen. Gebruikmakend van de Trier Social Stress Test (tsst) bleek dat vooral de gr N363S een sterk effect heeft op de cortisolrespons, maar dit was geslachtsafhankelijk. Twee mr-np's werden geïdentificeerd: de -2 G/C en de mr 180V. mr-180Vdragers hebben een hogere cortisol- en autonome respons tijdens de tsst. Verschillende gr- en mr-genvarianten komen in hogere frequentie voor bij patiënten die lijden aan depressie en bipolaire stoornissen.
conclusie Een disregulatie van mren/ of gr-functie is een kwetsbaarheidsfactor voor de precipitatie van verschillende stressgerelateerde aandoeningen waaronder metabole stoornissen en depressie.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2026 Tijdschrift voor Psychiatrie