Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Depressie en comorbide angst: betekenis vo...
Book review

Depressie en comorbide angst: betekenis voor het beloop en implicaties voor behandeling

R.A.Schoevers, V.Koppelmans, H.L.Van
PO-61

achtergrond Depressie en angststoornissen komen vaak samen voor. Comorbiditeit duidt op een ernstiger aandoening en een grotere kans op therapieresistentie. Actuele richtlijnen behandelen echter voornamelijk de enkelvoudige stoornissen. Er verschijnen recentelijk meer studies naar effecten van behandelingen op depressie én angst.

doel Een overzicht bieden van de bevindingen van studies naar gecombineerde effecten.

methode Systematische literatuursearch naar gerandomiseerde gecontroleerde trials (rct's) in Medline, Embase, Psychlit vanaf 2000.

resultaten Veel onderzoek richt zich op de zogenaamde 'anxious depression' waarbij de beschreven angststoornis niet aan dsm-iv-criteria voldoet, of niet als zodanig is gediagnosticeerd. Er werden 11 rct's gevonden die een verschillende effectiviteit vonden tussen depressie met en zonder angst en 3 studies die geen verschil vonden. Selectieve serotonineheropnameremmers (ssri's) zijn mogelijk effectiever dan tricyclische antidepressiva (tca's) voor deze vorm van comorbiditeit. Er waren slechts 2 studies over psychotherapie.

conclusie De operationalisatie van de anxious depression bemoeilijkt de toepassing van de bevindingen in de praktijk. Beschikbare studies verschillen in opzet en meetsinstrumenten. Meer onderzoek met systematische diagnostiek van comorbide aandoeningen is dringend gewenst.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie