Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Dopaminerge neurotransmissie bij mensen me...
Book review

Dopaminerge neurotransmissie bij mensen met het velocardiofaciaal syndroom

H.J.G. Boot, J. Booij, J.R. Zinkstok, L. De Haan, F. Baas, N.G. Abeling, D.H. Linszen, T.A.M.J. Van Amelsvoort
OP-208

achtergrond Het velocardiofaciaal syndroom (vcfs) wordt veroorzaakt door een microdeletie op de lange arm van chromosoom 22 (22q11). Mensen met vcfs hebben een sterk verhoogde kwetsbaarheid voor psychiatrische aandoeningen, waaronder psychotische stoornissen. Het catechol-O-methyltransferasegen (comt-gen), gelegen in de 22q11-regio, is een belangrijk kandidaatgen voor deze genetische kwetsbaarheid. comt speelt een rol bij de afbraak van dopamine. Eerder onderzoek toonde een gestoorde dopaminerge neurotransmissie bij volwassenen met vcfs zonder psychiatrische voorgeschiedenis (Boot e.a.). De functionele betekenis van comt binnen het dopaminesysteem vraagt echter nog om opheldering.

doel Bepalen of de dopaminerge neurotransmissie bij mensen met vcfs en een psychotische stoornis, voor en na dopaminedepletie met alfamethylparatyrosine (ampt), verschilt van gezonde vrijwilligers en mensen met vcfs zonder psychiatrische aandoening.

methode Wij vergeleken de uitslagen van perifere metingen van dopamine(metabolieten) en plasmawaarden prolactine bij volwassenen met vcfs met een (doorgemaakte) psychose met die bij volwassen deelnemers met en zonder vcfs.

resultaten In deze presentatie komen de opzet van het onderzoek en de eerste resultaten aan bod.

conclusie Dit onderzoek levert een bijdrage aan kennis over het dopaminesysteem, in het bijzonder de rol van het comt-gen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie