Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Multidisciplinaire gedragsbehandeling van ...
Book review

Multidisciplinaire gedragsbehandeling van kinderen met chronische ontlastingsproblemen

M. Van Kuyk
S-18

Chronische obstipatie en onzindelijkheid zijn veelvoorkomende, ernstig onderschatte klachten. Ze hebben een negatieve invloed op zowel de somatische als de psychosociale ontwikkeling van een kind. In het umc St. Radboud is een multidisciplinaire gedragsbehandeling ontwikkeld voor kinderen met chronische ontlastingsproblemen. Deze behandeling is zowel geschikt voor kinderen met functionele obstipatie als voor kinderen met ontlastingsproblemen bij een congenitale darmaandoening zoals anusatresie of de ziekte van Hirschsprung. De behandeling wordt in multidisciplinair verband uitgevoerd door de kinderpsycholoog in samenwerking met de kinderarts of kinderchirurg, de kinderfysiotherapeut en de gedragstherapeutisch medewerker.

Doel van de behandeling is zelfcontrole over de defecatie en zindelijkheid, primair door het aanleren van optimale defecatievaardigheden en vervolgens door het aanleren van zelfstandig toiletgedrag. De behandeling is klachtgericht, veelal kortdurend en toegesneden op de ontwikkelingsleeftijd van het kind en de opvoedingsvaardigheden van de ouders.

Het Nijmeegse behandelingsprotocol uitgevoerd bij individuele kinderen is bewezen effectief, evenals de op basis van dit behandelingsprotocol ontwikkelde groepsbehandeling. De gedragsbehandeling is in groepsverband mogelijk en effectief vanaf jonge leeftijd. Hierdoor kan voorkomen worden dat problemen chronisch worden.

Het ontstaan en het in stand houden van de ontlastingsproblemen worden verklaard vanuit een biopsychosociaal model, waarna het multidisciplinaire Nijmeegse gedragsbehandelingsprotocol wordt gepresenteerd.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie