Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Aandacht voor dwang en drang: een vergelij...
Book review

Aandacht voor dwang en drang: een vergelijkend onderzoek tussen instellingen

E.O. Noorthoorn, C.L. Mulder, J. Van Weeghel, J. Havenaar, H.H.G.M. Lendemeijer
S-15

achtergrond Januari 2006 heeft het College Tarieven Gezondheidszorg voor de periode van 3 jaar 15 miljoen euro beschikbaar gesteld voor richtlijnontwikkeling over en inperking van de toepassing van separatie en afzondering in de ggz.

doel Is primair te komen tot een preventie en secundair tot een inperking van de duur van de toepassing van separatie, afzondering en fixatie.

methode Oktober 2006 is in het centraal beleidsoverleg op het gebied van dwang en drang van ggz Nederland een basisset gegevens vastgesteld. Vanaf november 2006 is deze set in een vijftal instellingen ingevoerd met als nevenoogmerk het vergelijken van uitkomsten tussen instellingen over een uitgangsperiode. In deze periode was binnen al de instellingen care as usual aan de orde. Dit maakte een vergelijking mogelijk over de situatie bij aanvang van de kwaliteitsontwikkeling. Bij een dergelijke vergelijking treden allerlei problemen op die te maken hebben met de ernst van de aangeboden populatie, de urbanisatiegraad van het verzorgingsgebied, verschillen en overeenkomsten in aanwezig personeel en verschillen en overeenkomsten in behandelbeleid. In de presentatie wordt ingegaan op de uitkomsten van deze vergelijking.

resultaten Cijfers over incidentie van separatie liggen tussen de 6 en de 25 per 100 opgenomen patiƫnten. In de presentatie wordt ingegaan op de voorspelling van de toepassing van separatie door variabelen als geslacht, leeftijd, diagnose, opnameduur, tijdsduur tussen separatie en opname, en het voorkomen van agressie gepaard gaande met geweld zoals uit de cijfers van alle instellingen tezamen en van de urbane en rurale instellingen separaat naar voren komt.

conclusie Voorlopige bevindingen laten zien dat het aandeel allochtonen in de urbane regio's vele malen meer is dan in de rurale regio's. Dit maakt dat de aard van de aangetroffen stoornissen ook anders is, met als gevolg verschillen in de aard van de zich presenterende agressie en de daarop volgende toegepaste dwang.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie