Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Tweelingonderzoeken bij de bipolaire stoor...
Book review

Tweelingonderzoeken bij de bipolaire stoornis en schizofrenie. Structurele hersenafwijkingen bij tweelingen met een bipolaire stoornis; genetisch bepaald of omgevingsbepaald?

A.C. Van Der Schot, H.E. Hulshoff Pol, R. Vonk, G.C.M. Van Baal, H.G. Schnack, W.A. Nolen, R.S. Kahn
po-55
achtergrond Genetische factoren en omgevingsfactoren spelen een rol in het ontstaan van de bipolaire stoornis. Beeldvormende onderzoeken van de hersenen van patiënten met een bipolaire stoornis laten subtiele structurele hersenafwijkingen zien met behulp van mri. Het is niet bekend in hoeverre genetische factoren en/of omgevingsfactoren bijdragen aan de structurele hersenafwijkingen bij de bipolaire stoornis.
doel Doel van dit tweelingonderzoek was te onderzoeken in hoeverre structurele hersenafwijkingen bij de bipolaire stoornis gekoppeld zijn aan de genetische kwetsbaarheid voor de bipolaire stoornis, dan wel bepaald worden door omgevingsfactoren.
methode Bij 50 eeneiige en twee-eiige tweelingparen, waarvan minstens één tweelinghelft gediagnosticeerd was met een bipolaire stoornis, en 67 gezonde controletweelingparen werden 1,5 Tesla-mri-scans van de hersenen gemaakt. Volumes van het intracranium, totale hersenen, grijze en witte stof, laterale ventrikels en het derde ventrikel werden gemeten. Statistische analyses werden gedaan met behulp van genetische model fitting.
resultaten en conclusie Definitieve resultaten zullen worden gepresenteerd. Voorlopige resultaten wijzen op genetisch bepaalde subtiele wittestofafwijkingen en omgevingsbepaalde subtiele grijzestofafwijkingen bij patiënten met een bipolaire stoornis.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie