Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Gestoorde dopaminerge neurotransmissie bij...
Book review

Gestoorde dopaminerge neurotransmissie bij mensen met het velocardiofaciaal syndroom

H.J.G. Boot, J. Booij, J.R. Zinkstok, L. De Haan, D.H. Linszen, F. Baas N.G. Abeling, T.A.M.J. Van Amelsvoort
op-160
achtergrond Het velocardiofaciaal syndroom (vcfs) wordt veroorzaakt door een microdeletie op de lange arm van chromosoom 22 (22q11) en wordt geassocieerd met een verhoogd voorkomen van psychiatrische stoornissen. Mensen met vcfs zijn haplo-insufficiƫnt voor het catechol- O-methyltransferasegen (comt-gen), dat een belangrijke rol speelt bij de dopamineafbraak. Psychiatrische aandoeningen gaan frequent gepaard met een dopaminerge disbalans. Vooralsnog vond er echter geen gecontroleerd onderzoek plaats naar de neurotransmissie van dopamine bij mensen met vcfs.
doel Bepalen of verschillende dopaminerge markers, voor en na dopaminedepletie met alfamethylparatyrosine (ampt), verschilden bij volwassenen met vcfs en gezonde controlepersonen.
methode
Bij twaalf volwassenen met vcfs en twaalf gezonde vrijwilligers vergeleken wij perifere metingen van dopamine(metabolieten), prolactinewaarden en de striatale D2-bezetting met single-photon-emission computerized tomography (spect).
resultaten Bij baselinemeting hadden mensen met vcfs hogere dopaminewaarden in de urine en lagere waarden van de belangrijkste dopaminemetaboliet homovanillic acid (hva) in het plasma. Na dopaminedepletie hadden de mensen met vcfs lagere hva-waarden in de urine en het plasma en een verminderde prolactinerespons. Met spect waren er geen groepsverschillen.
conclusie Mensen met vcfs hebben een gestoorde dopaminerge neurotransmissie, wat mogelijk bijdraagt aan het verhoogde risico op psychiatrische aandoeningen.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie