Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Perspectives in Affective Disorders. In de...
Book review

Perspectives in Affective Disorders. In de reeks Advances in Biological Psychiatry, Volume 21

Kaschka, W.P. (Red.)
Karger, Basel 2002 203 pagina's, isbn 3 8055 7439 8, € 134,50 ,

Dit boek is de neerslag van lezingen en werkgroepen die zijn gehouden tijdens een symposium van de Universiteit van Ulm, Duitsland. Het symposium werd gehouden ter ere van het 25-jarig bestaan van de depressieafdeling van de universiteitskliniek. De eerste 2 hoofdstukken gaan over depressieafdelingen in Duitsland - 30, verspreid over dit land. De totstandkoming en de voordelen van deze gespecialiseerde afdelingen worden hierin besproken. Zelf werkzaam op een depressieafdeling, was ik verbaasd over het bestaan en de goede onderbouwing ervan in ons buurland. Het boek is verder verdeeld in een gedeelte over biologisch onderzoek bij affectieve stoornissen en een deel over de behandeling van affectieve stoornissen. Biologisch onderzoek betreft gene-tisch onderzoek, functionele beeldvorming en het autonome zenuwstelsel bij affectieve stoornissen. Deze hoofdstukken geven een beknopt overzicht, maar omdat men veel probeert over te brengen in weinig woorden, zijn ze nogal moeilijk te lezen. De overzichten lijken niet systematisch verkregen; in ieder geval wordt daarvan geen melding gemaakt. Dit maakt de beoordeling op volledigheid en objectiviteit moeilijk. De keuze van de onderwerpen is goed, gezien het belang hiervan in de huidige onderzoekslijnen. Het deel over de behandeling heeft een minder logische indeling. De onderwerpen lopen uiteen van vrij algemeen, zoals de vergelijking tussen nieuwe en klassieke antidepressiva, tot zeer speci-alistisch, zoals de behandeling van dwanghuilen. De leesbaarheid van de hoofdstukken wisselt sterk en ook hier geldt dat er geen inzicht wordt gegeven in hoe de informatie is verkregen en gewogen. Dit wekt de indruk van subjectiviteit bij de beschrijving van de onderwerpen. Concluderend: een zeer wisselvallig boek, zowel qua stijl en onderwerpen als inhoudelijk. Het boek is eigenlijk alleen aan te raden voor geïnteresseerden in de behandeling van - vooral opgenomen - patiënten met stemmingsstoornissen.

W.W. van den Broek

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie