Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Diagnostiek in de praktijk
Book review

Diagnostiek in de praktijk

Frans Schalkwijk
Boom uitgevers, Amsterdam 2015 263 pagina’s, isbn 978-90-895-3650-1, € 39,50

De nieuwe editie van dit boek over psychoanalytisch georiënteerde diagnostiek begint met een uitgebreid hoofdstuk over het intakegesprek. Al snel wordt duidelijk dat de auteur zich vooral richt tot de beginnende hulpverlener, wat volgens ons ook de sterkte van dit boek is: het is toegankelijk, helder, en praktijkgericht. Schalkwijk behandelt thema’s zoals het installeren van een kader, het structureren van het gesprek en het hanteren van de therapeutische relatie. Er gaat veel aandacht naar de valkuilen en onzekerheden waarmee de beginnende hulpverlener te maken kan krijgen en manieren waarop hij of zij hiermee kan omgaan.

In de volgende hoofdstukken bespreekt de auteur verschillende theoretische stromingen die deel uitmaken van het psychoanalytisch gedachtegoed: het driftmodel, het objectrelationele model, het gehechtheids- en mentalisatiedenken en de afweermechanismen. Deze stromingen worden op een bevattelijke manier uitgelegd en geïllustreerd aan de hand van verhelderende klinische vignetten. Ook worden ze kritisch geëvalueerd en binnen de bredere context van het psychoanalytische gedachtegoed gesitueerd. De nadruk ligt vooral op de manier waarop psychoanalytische concepten een licht kunnen werpen op de moeilijkheden waarmee mensen zich aanmelden bij een ambulant werkende psychotherapeut.

De laatste hoofdstukken handelen over het formuleren van een beschrijvende diagnose en het stellen van een psychotherapeutische indicatie. Schalkwijk benadrukt dat een therapievoorstel in de eerste plaats gebaseerd dient te zijn op een inschatting van de onderliggende problematiek (en dus niet enkel op een diagnostische categorie). In tijden van diagnose-behandelcombinaties lijkt het niet overbodig om hierop te blijven wijzen!

Al met al zouden we dit boek zeker aanraden. Vooral de beginnende hulpverlener zal hier veel inspiratie kunnen opdoen. Door de heldere manier waarop psychoanalytische concepten worden uitgelegd, kan het ook dienen als een inleiding tot het psychoanalytisch gedachtegoed.

Een van de dingen die we persoonlijk misten, was meer aandacht voor het fenomeen tegenoverdracht, toch een belangrijke bron van (diagnostische) informatie voor de psychoanalytisch georiënteerde clinicus. Misschien iets voor een volgende editie?

Y. Houben, psycholoog-psychoanalytisch psychotherapeut, Zoersel, C. Anthonis, therapeutisch verantwoordelijke patiëntenzorg, Zoersel

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie