Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. De invloed van cultuur op diagnostiek: de ...
Book review

De invloed van cultuur op diagnostiek: de cultural formulation of diagnosis nader geanalyseerd

J. Rohlof
S-28

achtergrond In de dsm-iv is de cultural formulation of diagnosis (cfd) opgenomen, om de invloed van cultuur op de diagnostiek beter te beschrijven. Met name bij de diagnostiek van vluchtelingen kan dit belangrijk zijn ter bevordering van de diagnostische validiteit, de communicatie en therapietrouw.
doel Een literatuurstudie naar artikelen die kwalitatief en kwantitatief onderzoek met de cfd beschrijven, ter beoordeling van de waarde van de cfd als diagnostisch instrument.
methoden Literatuurstudie naar Engels- en Nederlandstalige artikelen met als zoektermen “cultural formulation”, “cultural assessment”, “cultural consultation” en “cultural interview”.
resultaten Er werden 112 onderzoeksstudies en beschrijvende artikelen gevonden en 28 gevalsbeschrijvingen. Slechts negen kwalitatieve en zeven kwantitatieve studies leenden zich voor nadere analyse. De cfd werd bij zeer verschillende populaties, onder andere bij vluchtelingen, gebruikt. De kwalitatieve studies propageerden het gebruik van de cfd en raadden verschillende verbeteringen aan. De kwantitatieve studies vonden verschil in effect van behandeling en verbetering van therapeutische competenties bij behandelaars.
conclusie De cfd wordt met succes toegepast bij verschillende populaties patiënten. Kwalitatief en kwantitatief onderzoek toont dit aan. Bij vluchtelingen is het gebruik van de cfd aan te raden, mits er enige verbeteringen worden aangebracht.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie