Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 10 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    10 / 2025

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Issue 2015/5
  3. Stahl’s Essential psycho-pharmacology. Pre...
Book review

Stahl’s Essential psycho-pharmacology. Prescriber’s guide (5de druk)

Stephen M. Stahl
Previous article Next article
Cambridge University Press, Cambridge 2014 802 pagina’s, isbn 978-11-076-7502-5, $ 90,-

Deze geüpdatete versie van het zeer bekende handboek van Stephen Stahl bevat een bespreking van 136 psychofarmaca, waarvan 16 nieuw toegevoegde, en is volledig gereviseerd. De grote verdienste van deze – ondertussen als standaardreferentie voor de clinicus te benoemen – publicatie blijft de bevattelijke wijze waarop klinische informatie gekoppeld wordt aan farmacologische informatie en dat in de zeer gebruiksvriendelijke sjablonen die het opzoeken erg vergemakkelijken. Stahl blijft op zeer succesvolle wijze de goede keuzes maken als het aankomt op informatie met klinische relevantie versus een uitputtende wetenschappelijke opsomming per medicijn.

De grote sterkte van het boek is zijn leesbaarheid en duidelijkheid. Elk geneesmiddel wordt besproken in een sjabloon met vijf grote delen: ‘Therapeutics’ met de essentiële informatie over het product in termen van klinische farmacologie, ‘Side effects’ met mechanismen en aanpak van bijwerkingen, ‘Dosing and use’ en ‘Special populations’ met alle relevante overwegingen voor het lege artis voorschrijven en ‘the art of psychopharmacology’ waar de arts informatie kan vinden over de vraag hoe het voorschrift binnen zeer specifieke klinische vraagstellingen aan te passen.

De groeiende gewoonte om psychofarmaca buiten het klassieke indicatieveld voor te schrijven wordt in dit boek ook van wetenschappelijke argumentatie voorzien, met name door de uitwerking van een sectie ‘clinical pearls’ waarin bijkomende informatie wordt gegeven om zeer specifieke symptomen te behandelen. Door de farmacologie op deze manier te benaderen en door expliciet te kiezen voor de behandeling van specifieke symptomen leert de auteur aan ons allen om medicatie voor te schrijven buiten het – platgetreden – pad van de geregistreerde indicaties en met meer gevoel voor het verband tussen biologische werkingsmechanismen van farmaca en doelsymptomen, eerder dan doelsyndromen.

Dit volledig gereviseerde handboek is een zeer waardevol hulpmiddel bij de praktische vragen die zowel de huisarts als de psychiater zich kan stellen bij het rationeel voorschrijven van psychofarmaca.

C. Bervoets

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2015/5
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie