Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    New articles Current issue Previous issues Special issues Book reviews
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Current issue
    Nummer 1 / 2026 Jaargang 68
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    1 / 2026

    Current issue
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Issue 2007/4
  3. Vechten of hechten - Hechten en de behande...
Book review

Vechten of hechten - Hechten en de behandeling van de antisociale persoonlijkheidsstoornis

A. Van Den Berg, T.I. Oei
Previous article Next article
s-10
achtergrond De belangstelling voor de gehechtheidtheorie als een van de verklaringsmodellen van ernstige persoonlijkheidsstoornissen is de laatste jaren toegenomen.
doel Onderzoeken of de gehechtheidtheorie als integratieve theorie met invloeden vanuit ontwikkelingspsychologische, cognitieve, psychodynamische, sociologische en biologische denkmodellen, toepasbaar is op de behandeling van patiënten die lijden aan een antisociale persoonlijksheidsstoornis (asp).
methode De hypothese wordt gesteld dat patiënten die lijden aan asp in de therapeutische behandeling meer baat hebben bij indirecte en impliciete strategieën dan bij directe methoden als training. Veilige gehechtheid is nodig om te leren van de interacties met de therapeut en met de omgeving.
resultaten en conclusie De behandelinstellingen moeten naast een eenvoudig en helder vaststaand kader meer indirecte en intelligente methoden toepassen die effectief zijn in het beïnvloeden van de patiënten met asp. Deze methoden zijn vooral gericht op het vestigen van meer gezonde gehechtheidrelaties. Enkele uitgangspunten hiervoor worden opgesteld en getoond wordt hoe de gehechtheid aan de context van het therapeutische instituut de eerste stap is voor het bereiken van meer veilige gehechtheidrelaties. Een vragenlijst wordt voor dit doel geïntroduceerd.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp

Editie

Dit artikel is onderdeel van: Editie 2007/4
Published by the Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie on behalf of the Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie and the Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2026 Tijdschrift voor Psychiatrie