Home

Tvp19 11omslag kijk verder

Tijdschrift voor Psychiatrie 54 (2012) 3, 285 - 289

Gevalsbeschrijving

Behandeling van clozapinegeïnduceerde tachycardie met propranolol gecompliceerd door psoriasis

D. van Dam, T.M. Bosch, E.J. Mookhoek, J.E. Hovens

Bij een 25-jarige man ontstond sinustachycardie als gevolg van clozapine die hij kreeg als behandeling wegens therapieresistente psychose in het kader van schizofrenie. Na enkele weken propranololgebruik ter behandeling van de sinustachycardie kreeg hij huidafwijkingen die werden gediagnosticeerd als psoriasis. Van propranolol is bekend dat het psoriasis kan veroorzaken, luxeren of doen opvlammen. Hetzelfde geldt voor andere veelgebruikte medicamenten in de psychiatrische praktijk. Artsen moeten alert zijn op deze bijwerking vanwege de mogelijke invloed ervan op het welzijn van de patiënt en op het verloop van de psychiatrische behandeling.


trefwoorden clozapine, tachycardie, psoriasis, bèta-antagonisten