Wetenschappelijk tijdschrift voor psychiaters, artsen in opleiding tot psychiater en andere geïnteresseerden
  • EN
  • NL
Tijdschrift voor Psychiatrie
  • Tijdschrift
  • Terug naar hoofdmenu
    Nieuwe artikelen Huidige nummer Vorige nummers Themanummers Boekbesprekingen
    Auteursrichtlijnen Over het tijdschrift Redactie Abonnementen Colofon Adverteren
    Huidige nummer
    Nummer 8 / 2025 Jaargang 67
    Tijdschrift voor Psychiatrie
    8 / 2025

    Huidige nummer
  • Accreditatie
  • Meetinstrumenten
  • Vacatures
Edit
  • EN
  • NL
  1. Home
  2. Artikelen
  3. Groepsgewijze psycho-educatie en mentalisa...
Boekbespreking

Groepsgewijze psycho-educatie en mentalisatiegerichte aandachtstraining voor autisme

C.C. Kan, B. Arnold, D. Uphof
C-66

inhoud van de cursus De psychoeducatie (pe)-module bestaat uit dertien groepsbijeenkomsten van twee uur waaraan zes normaal begaafde volwassenen met autismespectrumstoornissen (ass) en 6 pe-partners deelnemen. Er wordt gewerkt met een gestructureerd werkboek (http://beam.to/peboekautisme). Per bijeenkomst wordt een deelthema behandeld met het doel om kennis, inzicht in en bewustzijn van ass te vergroten, de ass-kenmerken en de invloed ervan beter te herkennen en de coping hiermee te verbeteren. Belangrijk hierbij is dat via een gezamenlijk ass-referentiekader, bewustzijn en acceptatie bij ass-patiënten en hun pe-partners toenemen. De deelnemers mogen bij de twaalfde bijeenkomst familieleden en/of belangrijke anderen uitnodigen, bij wie ze de bekendheid met ass willen vergroten. Mentalisatiegerichte aandachtstraining (mat) is een dagklinische vervolgmodule (één dag per week, vier uur per dag, gedurende 24 weken) op de pe-module en heeft als doel het verbeteren van de communicatie en het verbeteren van het socioschema (bewuste en onbewuste kennis over jezelf in relatie tot de wereld). mat is gericht op de mentalisaties van patiënten met ass van eigen en andermans gedachten en gevoelens. De training is stapsgewijs opgebouwd volgens het ontwikkelingsmodel van Steerneman en wordt aangeboden in groepen van maximaal zes personen. Het hele programma volgt een gestructureerd draaiboek (http://beam.to/mat boekautisme). Het programma bevat verbale onderdelen (uitleg en feedback) en non-verbale onderdelen (psychomotorische therapie, beeldende therapie, dramatherapie). Binnen de non-verbale onderdelen worden concrete oefeningen rondom de behandelde thema's aangeboden. Eens per vier weken vindt er een groepsbijeenkomst plaats samen met de mat-partners om gezamenlijk het behandelproces te evalueren, waarmee beoogd wordt de effecten beter te laten generaliseren naar de thuissituatie.
vorm Workshop.
leerdoelen Na deze cursus kennen de cursisten twee behandelmodules voor normaal begaafde volwassenen met autismespectrumstoornissen, namelijk groepsgewijze psycho-educatie en mentalisatiegerichte aandachtstraining. Bovendien zijn de cursisten in staat om beide behandelmodules volgens de aangeboden methodes toe te passen in hun eigen behandelsetting en/ of omgeving.

Twitter Facebook LinkedIn Mail WhatsApp
Uitgave van de Stichting Tijdschrift voor Psychiatrie waarin participeren de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie en de Vlaamse Vereniging voor Psychiatrie.

Over TvP

Over het tijdschrift Redactie Auteursrichtlijnen Colofon
Abonnementen Abonnee worden Adverteren

Contact

Redactiebureau Tijdschrift voor Psychiatrie
drs. S.L. (Lianne) van der Meer
Telefoon: 030 899 00 80
info@tijdschriftvoorpsychiatrie.nl

Copyright

Redactie en uitgever zijn niet aansprakelijk voor de inhoud van de onder auteursnaam opgenomen artikelen of van de advertenties. Niets uit dit tijdschrift mag openbaar worden gemaakt door middel van druk, microfilm of op welke wijze ook, zonder schriftelijke toestemming van de redactie.

© copyright 2025 Tijdschrift voor Psychiatrie